Dikkat Ponzi Sistemi!

- Mart 26, 2018


Selamunaleyküm. Bugün size yine ufkunuzu açabilecek bir bilgi vereceğim. Ortamlarda muhabbeti geçince bunun aslı böyle böyleymiş diyebileceksiniz.

Biliyorsunuz bugünlerde gündemde "Çiftlik Bank" diye bir haber var. Bir adam insanlara kolay yoldan çok para kazanacaklarını söyleyip (ilk başlarda kazandırdı da yalan yok) paralarını alıp ülkeden kaçtı. Kaçtı da nereye gitti? Uruguay'a. Neden? Oralar güzelmiş galiba ondan gitmiştir. Neyse konumuz çiftlik bank.



Öncelikle şunu söylemek lazım kolay yoldan para kazanılmaz. Yıllarca insanlar bu yalanla bütün paralarını kaybettiler. Belgelerle konuşuyorum arkadaşlar. Bizim tombul arkadaşın yaptığı oyunu daha önce de hem ülkemizde (örnek vermek gerekirse titan zinciri) hem de başka ülkelerde yapan çok olmuş. Bu oyunun adı Ponzi oyunu, daha doğru söylemek gerekirse Ponzi Sistemi (ing: Ponzi Scheme). Sisteme ismini veren kişi olan Charles Ponzi, bu sistemi ilk uygulayan kişi. Bu adam 1920 yılında posta pulu satarak 10 bin kadar kişiyi ağına düşürmüş. Yeteri kadar sömürdüğünü düşününce de kaçmış aynı bizim tombul gibi.

Ponzi sisteminin ne olduğuna gelirsek onu şu şekilde tanımlayabiliriz. “Ponzi sistemi, sisteme dâhil edilen insanların kendi yatırımlarıyla veya sonraki katılımcılardan gelen paralarla ödemenin yapıldığı bir dolandırıcılık yöntemidir.”  Daha açık anlatmak gerekirse sen sisteme girdiğinde sana ödenen para aslında sisteme senden sonra dâhil olan kişinin verdiği para. Sistem bir şey üretmediği için sadece yeni gelen adamların verdiği paralarla dönüyor. Ne zaman yeni kişi gelmedi veya yeni gelenler daha önce gelenlerin paralarını veremedi işte o zaman sistem çöküyor. Aynı çiftlik bankta veya Charles Ponzi’ye olan durum gibi.



Peki, insanlar buna neden inanıyor? İlk baştakiler para hırsıyla bu çarka girerken sonradan girenler koyun psikolojisi ile giriyor. Eminim görmüşsünüzdür bir kadına soruyorlar neden çiftlik banka girdiniz diye o da bu kadar insan aptal olamaz diye düşündük diyor ve bakınız ki o kadar insan aptal oluyor. Çoğunluk aynı şeyi düşünüyor diye o şey doğru olacak diye bir kaide yok. İstisnalar da kaideyi bozmadığına göre buraya subliminal mesaj verebiliriz. Neyse konuyu dönelim.

Çiftlik bank haberleri çıktıktan sonra ülkemizdeki yine buna benzer diğer ponzi sistemleri de çökmeye başladı. Örneğin süt bank diye bir oyun daha varmış ancak bundan çok haberimiz olmadı. Duymamamızın nedeni devlet televizyonununda reklamı yapılmamış olması olabilir ama iyi ki duymadık yoksa daha fazla insan bu tuzağa düşebilirdi.

Ufkunuzun açıldığına umarak bu yazımı bitiriyorum. İnşallah bu ve bu tür tuzaklara düşmeden önce birkaç defa daha düşünürsünüz. Herkese geçmiş olsun.


kaynak: 



1 yorum:

avatar

Mükkemel tespitler üstad...


EmoticonEmoticon

 

Hmm Arama

-->