Film Yorumu #8 Bright

- Ocak 01, 2018


Bu yazımda size başlıkta da belirttiğim gibi bir film incelemesi yapacağım. Yine başlıktan da anlayabileceğiniz gibi filmin adı “Bright”. Peki, ne ola ki “Bright” ? Yenir mi? İçilir mi? Buyurun açıkladım.

Bright, Netflix’in en yüksek bütçeli filmi. Söylemesi kolay tam 90 Milyon dolar harcamışlar bu filme. O paraya bir sürü öküz alıp çiftlik kurarlardı ama ekipte türk yokmuş demek, kimsenin aklına gelmemiş. Ayrıca ülkemizde çok da güzel bir reklam filmi yaptıklarını söylemeliyim. Eğer izlemediyseniz buradan izleyebilirsiniz.


Başrollerde Ward rolünde Will Smith’i Jakoby rolündede Joel Edgerton’u görüyoruz. Yönetmen ise Suicide Squad’ı da yönetmiş olan David Ayer’ı görüyoruz. Pardon görmüyoruz o kamera arkasında nasıl görelim adamı.

Film konu olarak şu sıralar vizyona giren-çıkan fantastik filmlere kıyasla baya düz işlenmiş. Bunu diyorum çünkü normal bir şehre sadece Ork, Elf, ırkçılık ve biraz sihir ekleyerek film yapmışlar. Çok değişikli uçmalı kaçmalı şeyler yok anlayacağınız.Senaryo polis olan insan Ward ve aynı şekilde polis olan ork Jakoby üzerinden ilerliyor. İkili bir şekilde bir sihirli asa buluyor ve onu korumaya çalışıyor. Korumaya çalışırken çeşitli ork ve elf düşmanlarını yenerler ve sonunda galip geliyorlar. Film bu şekilde ilerliyor. Giriş, gelişme, sonuç.


Filmi izlerken tam anlamanız açısından size birkaç detayı vermek zorundayım çünkü filmde bunlardan bahsetmeyi unutmuşlar.Filmin adında da karşılaşmış olduğumuz “Bright” kelimesi sihirli asayı kullananlara verilen bir isim. Asayı sadece bazı insanlar ve bazı elfler kullanabiliyor. Orklar kullanabiliyor mu emin değilim ondan bahsedilmemiş. Zaten oluşturulan atmosfere göre orklar en düşük ırk. Her filmde orkları eziklemeleri hiç hoşuma gitmiyor açıkçası. Var olmayan bir ırka karşı bile ırkçılık yapıyorlar. Neyse. İnsanlar orta seviye iken elfler ise bu hayata +9 dolunay ile gelmiş bir ırk. Acayip zenginler ve en üst kademelerde görev sahibiler. Genel olarak diğer filmlerde işlenilen özelliklere sahipler.

Bu brightlardan oluşan elflerin kurduğu bir grup var. Grubun ismi “Inferni”. Bu grup filmde sık sık karşımıza çıkarttığı binlerce yıl önce yaşamış büyücü bir Elf kral olan Karanlık Efendi’yi çağırmaya çalışıyor. Polislerimizin asayı asıl korumak istediği grup bu grup. Galiba tarifteki tek eksik bu asa ve onu almaya çalışıyorlar. Filmin sonunda yenildikleri için asayı alamıyorlar. (Burayı filmi izlemeden de tahmin edebilirdiniz sizin için büyük bir spoiler olmasa gerek).Büyük ihtimal ikinci bir film daha gelecek ve Bright evrenini genişletecekler. Çünkü filmde izleyiciye verilmeyen çok fazla detay vardı ve bu detayları ilerdeki filmlerinde açıklayacaklar gibi. Yoksa hiç gösterilmeyecek bir Karanlık Efendi için gözümüze soka soka duvar yazıları göstermezlerdi. Neredeyse 5-6 dakika duvar yazılarına bakıyoruz boş boş.

Film için “Yüzüklerin efendisinin günümüz versiyonu” falan denilmiş ama ben böyle düşünmüyorum. Ne muhteşem bir filmdi ne de vakit kaybı. İzlerken zevk aldığım güzel bir filmdi. Puan verecek olursak da vermem. Böyle de bomboş paragraf yazdım işte.

Yine Netflix’in Bright evreninin başlangıcını anlatan videosunu buradan izleyebilirsiniz.2 yorum

avatar

Galiba Jakoby'e üzülüp ağlayarak izleyen tek ben varım.

avatar

Jackoby'daki insanlık çoğu insanda yok. adamın dibi o dibi


EmoticonEmoticon

 

Hmm Arama

-->