Üstad Nikola Tesla

- Aralık 08, 2017

Nefretiniz elektriğe dönüştürülebilseydi bütün dünyayı aydınlatmaya değerdi.

Bu yazımda bu sözün sahibini yani elektriğin üstadı Nikola Tesla’yı tanıtacağım.

Tesla, Sırp asıllı bir mucit ve bilim insanı. 10 Temmuz 1856’da doğmuş, 7 Ocak 1943’te vefat etmiş. Kabaca bir hesapla 86 yaşında vefat etmiş. Annesi ev hanımı babası ise papaz. Yaşadığı 86 yıl boyunca (tamam belki çocuk olduğu süreyi kaldırabiliriz) sürekli bilim üzerine çalışmış ve üç yüze yakın patent almış. Şu an hala onun ortaya koyduğu prensipler üzerine çalışan makineleri kullanıyoruz. Yani sen olmasaydın ben bunları yazıyor olamayacaktım. Eyw Tesla.Papaz olan babası, her baba gibi gel sen de papaz ol benim dükkanın başına geçersin demiş ama Tesla razı gelmemiş. Babasını bu fikirden ölüm döşeğindeyken çevirmiş, babası kabul edince ise mucizevi bir şekilde iyileşmiştir. Farklı şehirlerde farklı okullara gitmiş ve farklı üniversitelere gidip ufkunu ağrı dağlarına kadar çıkarmıştır. Bu süre zarfında ve sonrasında farklı işlerde çalışmış deneyim edinmiştir.

Kendi eliyle yazdığı “İcatlarım” adlı kitabında bazı icatlarını nasıl yaptığını ve kendisiyle ilgili bir sorunu açıklamış. Sorun dediğim aslında bu icatları yapmasında büyük katkıda bulunmuş. Autocad programını düşünün. İşte o program bu adamda varmış. Bütün parçalar gözlerinin önünde oluşuyor onları birleştiriyor ve oluşturduğu makineyi çalıştırıyormuş. Bu sayede oturduğu yerden yapacağı makinenin yaptıktan sonra çalışıp çalışmadığını anlayabiliyormuş. Yine aynı şekilde kafasında çeşitli işlemler yapabiliyormuş ama her şeyin iyi yanı olduğu gibi kötü yanları da vardır. Bunun kötü yanı acılı sancılarmış. Uyumadan geceler geçiriyormuş. Gözlerindeki bu sorunu aşabilmek için çok çalışmış ama yine de ara ara sancılar geliyormuş.Alternatif Akım yani Nam-ı Diğer AC
Şüphesiz Tesla Dünya’ya çok fazla katkı yapmıştır ancak bunlar arasında en olmazsa olmazı alternatif akımdır. 1884’te New York’a taşınan Tesla burada Edison’un şirketinde çalışmaya başladı. Edison ve Tesla akım konusunda farklı fikirlere sahip oldukları için yollarını ayırdırlar. Edison Amerika’daki evlere elektrik getirdiği için ve bu elektrik pahalı olduğu için Tesla’nın daha uzağa daha fazla eve ve daha ucuza elektrik verme fikrini kabul etmedi. Halkın yararına değil kendi cebine çalışan bir bilim “adam”ıydı kendisi. Ayrıca Tesla’ya çalışmasının karşılığında vaat ettiği parayı vermeyerek ve onun icatlarını (en basitinden ampül) kendisinin gibi piyasa sürmesi ise başka bir boyut. Ahirette iki elim yakanda olacak Edison. Aklıma geldikçe sinirleniyorum bir insan nasıl böyle olabilir ya.

Hak ettiği parayı alamayan ve beş parasız kalan Tesla, fikrini gerçekleştirebilmek için Alternatif akım ile ilgili patentlerini George Westinghouse’a sattı. Satması ile birlikte hızla uygulanmaya ve yayılmaya başlayan Alternatif Akım (AC), Edison’un Doğru Akımı (DC) ile rakip oldu. böylece “Akım Savaşları” başlamış oldu. Edison bu savaşlarda yine kötülüğünü kanıtlayarak alternatif akımı kullanarak Topsy adındaki bir fili katletti. Bunu yaparak alternatif akımın zararlı olduğunu kanıtladığını zanetti ancak Tesla bunun yanlış olduğunu çeşitli yollarla kanıtladı. Zamanla AC’nin DC’den daha iyi, daha ucuz, daha başarılı ve daha zararsız olduğu ortaya çıktı. Edison’da avucunu yaladı. DC akım kullanan evler zamanla AC’ye geçti.Tesla geliştirdiği AC dinamoları ile çocukluğundan beri hayalini kurduğu bir proje olan Niagara Şelalesi’nden elektrik elde etme projesini gerçekleştirdi. Buradan elde ettiği enerjiyi Buffalo kentine ve kendi çalışmalarında kullandı.

Başta size Tesla’nın patentini Westinghouse’a sattığından bahsetmiştim. Yaptıkları kontrata göre Tesla üretilen enerji ile doğru orantılı bir biçimde para alacaktı ancak AC o kadar çok yaygınlaştı ve kullanıldı ki Westinghouse bu parayı ödeyemedi ve batma noktasına geldi. Bunun üzerine Tesla kontratı yırtarak para hakkında vazgeçti. Bazı kaynaklara göre Tesla bu hakkından vazgeçmese şu an dünyanın en zengin insanıydı.Kablosuz Enerji
Alternatif akımı yaygınlaştıran Tesla yıllar sonra bu kadar çok kablonun karışacak olduğunu görmüş olacak ki kablosuz enerji aktarımı üzerinde çalışmalar yapmış. 1891 yılında patentini aldığı Tesla Bobini ile kısa mesafede yüksek miktarda enerji taşımayı başardı. Günümüzde bu bobinleri müzik enstrümanı olarak da kullanıyorlar. İnanmayan Youtube’a bakabilir.

Alman bilim adamı Heinrich Rudolf Hertz’in (aynen Hertz dalgalarının isim sahibi) çalışmalarını inceleyen Tesla bunun üzerinde de çalışmalar yaptı ve uzaktan kumandayı icat etti. 1898 yılında New York'taki Madison Square Garden'daki bir süs havuzunda ufak bir botu radyo dalgalarıyla hareket ettirerek bir alıcı ve verici arasındaki iletişimi sağlayan ilk kişi oldu. Bu icadına “Teleotomaton” adını verdi.

Tesla 1899’da Colorado Springs’e taşınınca yüksek voltaj/frekansla ve kablosuz enerjiyle ilgili çalışmalarına devam etti. Tesla’ya göre elektrik, atmosfer aracılığıyla her yere taşınabilirdi, bir kabloya ihtiyaç yoktu. İki yılını deneylere adadıktan sonra buna ikna oldu. 26 mil uzağa, gücü telsiz ile iletebilinceye dek deneylerine devam etti. O uzaklıkta, toplam 10 kW'lık 200 tane akkor ampulü yakmayı başardı.Ölüm Işını
Tesla, kitabında ülkesinin savaşta galip gelmesi için herşeyi yapacağını söylüyordu. İşte bu herşeye “Ölüm ışını” da dahil. Tesla, yoğunlaştırılmış ve sıkıştırılmış bir elektrik ışınını çok uzaklardaki hedeflere yöneltebilecek bir elektrik silahı olarak özetlenebilecek silahını 1934'te kamuoyuna açıkladı. Bu silah sayesinde uçaklara gerek kalmadan uzaktaki hedefleri çok kolay bir biçimde yok edebilecekti ancak ne ABD ne de başvurduğu diğer ülkeler destek oldu.

HAARP
Bunu internette kendi biyografilerinde bulamadım ancak kitabında bahsetmiş. Tabiki ismi haarp değil ancak başka şekilde bahsetmiş. Bir gün bulutlara bakarken şimşek çaktığını ve ardından yağmur yağdığını gördü. Bunu araştırınca her seferinde ilk şimşek çaktığını gördü bu demek oluyor ki şimşek yani elektrik yağmuru tetikliyordu. Buradan yola çıkarak Tesla istediği yere hatta çöle bile yağmur yağdırabileceğini düşündü. Deneme yaptı mı bilmiyorum ama kendi ağzından bunları söylüyor. Bunun haricinde kendi laboratuvarında deprem oluşturan bir alet yaptığını kayıtlardan öğrenebiliriz.Kişiliğinden bahsedecek olursak kendisi hiç evlenmemiştir, temizlik hastasıdır ve kolay öfkelenen birisidir. Asla not almaz ve sırf bu yüzden çalışmaları hakkında çoğu bilgiye sahip değiliz. 150 yıl yaşayacağını söylüyordu ve bütün bildiklerini 100 yaşında bir kitaba aktaracağını söylüyordu ancak kendisi 86 yaşında vefat etti.  Yaşamının son zamanlarında toplumdan uzaklaştı ve zaten tek olan yaşamına daha da bir teklik kazandırdı.  Vefat ettiği zaman hali hazırda olan bütün çalışmalarınıa ve kayıtlarına Amerikan hükümeti tarafından el konuldu.

Tesla 7 Ocak 1943’te bir otel odasında yalnız bir biçimde öldü. Tek hayali daha iyi bir dünya olan bu adam, para içinde yüzebilecekken fakirliği seçen bu adam tek başına bir otel odasında öldü ancak onun sistemleri ve prensipleri hala yaşıyor ve geleceğe ışık tutuyor.

Kaynaklarım:


2 yorum

avatar

Okuduğum ilk yazınız, açık ve de akıcı olmuş. Çok hoş.


EmoticonEmoticon

 

Hmm Arama

-->